Australija

Već skoro dve decenije Australija igra u azijskoj grupi kvalifikacija za Mundijal. Sami su se odlučili na takav korak iz više razloga. Jedan je procena da će tako lakše stizati do završnice, odnosno plasmana na Svetsko prvenstvo, pošto četiri selekcije iz ove zone ide direktno.

Jesu oni, pored Novog Zelanda, dominirali u kvalifikacijama u Okeaniji, ali čak i pobednik te zone morao je da igra baraž meč protiv petoplasiranog tima iz Južne Amerike, a to je obično bio vrlo kvalitetan rival, Takođe, u fudbalskom Savezu Australije smatrali su da selekciji treba više jakih utakmica, a njih sigurno imaju više u Aziji nego u Okeaniji.

Odlazak u Katar je šesto učešće za Australiju. Dugo nisu bili članica FIFA, pa su prve kvalifikacije odigrali za Mundijal u Engleskoj 1966. godine. Prvi plasman usledio je osam godina kasnije, kada je Zapadna Nemačka bila domaćin. Odigrali su tri utakmice u grupi, jednom su igrali nerešeno i dva puta izgubili, ali nisu dali nijedan gol. Završili su na 14. mestu od 16 timova.

Pune 32 godine čekali su na novo učešće na Mundijalu, a to se ponovo dogodilo kada je Nemačka bila domaćin 2006. godine. Na tom takmičenju su jedini put prošli grupu, ostvarili prvu pobedu, protiv Japana, remizirali sa Hrvatskom i izgubili od Brazila. U osmini finala minimalnim rezultatom poraženi su od kasnijeg šampiona, selekcije Italije. Od tog Mundijala Australija više nije propustili nijedan, ali je svaki okončala posle prve faze, a samo su jednom uspeli da pobede, i to Srbiju u Južnoj Africi.

U Rusiji su igrali u grupi sa Francuskom, Danskom i Peruom, a osvojili su samo jedan bod. Sada će ponovo biti u istoj grupi sa Dancima i Francuzima, a novi rival je Tunis.

Rekli smo da su azijske kvalifikacije duge i igraju se u dve grupne faze. Australija je lako prošla prvu fazu, ali uopšte nije bilo naivno u drugoj, kada su za rivale imali selekcije Japana, Saudijske Arabije, Kine, Vijetnama i Omana. Sve što su dobro uradili na početku ove faze upropastili su na kraju, osvojivši samo jedan bod u poslednja tri meča. Prvo su remizirali u Omanu, a onda izgubili od Japana na svom terenu i Saudijske Arabije u gostima.

Tako su osvojili samo treće mesto u grupi i morali su u baraž. Prvo su igrali protiv trećeplasirane selekcije iz druge grupe, to su bili Ujedinjeni Arapski Emirati, a dobili su taj meč sa 2:1 u Al Rajanu početkom juna. Samo par dana kasnije čekao ih je još jedan baraž, ovog puta protiv petoplasiranog tima iz južnoameričke grupe, a to je bio Peru. Igralo se ponovo u Kataru i meč je završen bez golova. Odlučili su penali, a uspešnija je bila Australija, dok će Peruanci morati da Mundijal gledaju na tv ekranima.

Posle Mundijala u Rusiji selekciju Australije preuzeo je Grejem Arnold, dotadašnji trener Sidneja. Pre njega je kratak period na klupi proveo Holanđanin Van Marvajk, koji je nasledio Grka Postekoglua koji je selekciju vodio na Svetskom prvenstvu. Igrački kadar doživeo je dosta promena u odnosu na neki raniji period. Malo je fudbalera koji su navršili 30 godina, a ističe se dvojac iz Seltika, Tom Rogić i Aron Moj, tu je talentovani fudbaler Ajntrahta Ajdin Hrustić i napadač Kadiza Mabil. Kapiten je iskusni golman Metju Rajan, koji sada brani u Real Sosijedadu.