Malo koja reprezentacija voli da ih žreb smesti u grupu sa Južnom Korejom. Osim 2002. godine, kada su zajedno sa Japanom, organizovali Svetsko prvenstvo, Korejci nisu imali nekog posebnog uspeha, ali su svakako jedna od najnepoželjnijih selekcija iz trećeg ili četvrtog šešira.
Korejci su na Svetskim prvenstvima debitovali 1954. godine u Švajcarskoj, ali su tada bili nešto kao egzotičan dodatak celom događaju. Izgubili su oba meča, primivši ukupno 16 golova, dok nisu postigli nijedan. Na naredni nastup čekali su 32 godine, sve do Mundijala u Meksiku, ali od te 1986. više nisu propustili nijedan. Strpljivo su gradili ime i renome u Aziji, a organizacija Svetskog prvenstva 2002. godine definitivno je etablirala fudbal kao glavni sport u Južnoj Koreji.
Ta godina ostaće zlatnim slovima upisana u anale fudbala na ovom poluostrvu. Korejci su se pokazali mnogo bolje od suorganizatora Japana i plasirali se u polufinale Mundijala. Osvojili su prvo mesto u grupi sa SAD, Poljskom i Portugalijom, a onda u nokaut fazi prvo izbacili Italiju posle produžetaka, pa Španiju nakon penala. Zaustavila ih je Nemačka u polufinalu, pobedivši ih zahvaljujući jednom golu. Borili su se za treće mesto, ali su poraženi od Turske sa 3:2. Na ostalim Svetskim prvenstvima, uključujući i prethodno u Rusiji, nisu prolazili grupu, izuzev u Južnoj Africi 2010. godine. Pre četiri godine izgubili su od Švedske i Meksika, ali su u trećem kolu pobedili Nemce i tako, tada aktuelnog prvaka sveta, povukli sa sobom na put kući.
Retko Južna Koreja ima problema u kvalifikacijama za Mundijale poslednjih decenija. Od dolaska Australije u azijsku grupu to se malo promenilo, pošto su ”kenguri” uvek među kandidatima za plasman. Iz ove grupe direktno na Mudijal idu samo četiri najbolja tima, po dva iz svake grupe u drugoj fazi, a bolji iz baraža trećeplasiranih mora u još jedan baraž.
Južna Koreja je bila u grupi sa Iranom, Irakom, Sirijom, Libanom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Iran je bio pobednik grupe, ali su se i Korejci, kao drugi, direktno kvalifikovali. Treći su bili Emiraćani, pokušali su u baražu, a ostali su završili takmičenje bez šanse za odlazak u Katar. Južna Koreja je na deset utakmica primila samo tri gola, a jedini poraz doživeli su u poslednjem kolu, kada su već imali obezbeđen plasman, na gostovanju kod Ujedinejnih Arapskih Emirata.
Portugalac Paolo Bento je selektor Južne Koreje od 2018. godine. On je posle Mundijala u Rusiji zamenio Šin Tae – Jonga, a kao selektor je već predvodio rodnu Portugaliju. Od fudbalera koji su nosioci igre u reprezentaciji sigurno je najpoznatiji napadač Totenhema Hjog Min – Son. Od njega Korejci najviše očekuju i u Kataru, ali je tu još mnogo fudbalera koji igraju širom sveta. U Premijer ligi, u dresu Vulverhemptona, je Čan Hi – Hvang, Jae Min – Kim je u Napoliju, a u Bundesligi igraju čak četvorica reprezentativaca Južne Koreje.