Tačno godinu dana čekali smo na Evropsko prvenstvo u fudbalu. Pandemija koronavirusa promenila je svet, a EURO odložila za ovo leto. U pitanju je 16. okupljanje najboljih kontinentalnih reprezentacija, koje se ovog puta organizuje na drugačiji način. Do sada je jedna zemlja bila domaćin EP-a, a nekoliko puta su dve države zajednički organizovale ovo takmičenje. Ovo prvenstvo igra se u deset država, na 11 stadiona. Gradovi domaćini su Amsterdam, Baku, Bukurešt, Budimpešta, Kopenhagen, Glazgov, Minhen, London, Rim, Sevilja i Sankt Peterburg. Trebalo je, po prvobitnom planu, da se igra i u Bilbaou i Dablinu, ali su ovi gradovi naknadno odustali. Novost je i način kvalifikovanja na EURO. Pored standardnih kvalifikacija, mesto među 24 najbolje ekipe u Evropi obezbedile su i četiri reprezentacije kroz Ligu nacija. Radi se o selekcijama koje nisu ranije uspele da izbore plasman na EURO, a bile su uspešne u svojim konferencijama novoformiranog takmičenja. Mada su mnogi sumnjali, predsednik UEFA Aleksandar Čeferin bio je u pravu, prvenstvo će se igrati pred navijačima! Stadioni neće biti puni, jedino će Budimpešta dozvoliti maksimalan kapacitet, Sankt Peterburg i Baku će prodavati 50% karata, dok će ostali stadioni biti popunjeni od 25%-35% kapaciteta. Naravno, na svima će se primenjivati strogi kriterijumi zaštite. EURO počinje 11. juna utakmicom Italija – Turska na ”Olimpiku” u Rimu, a finalni meč je zakazan za 11. jul i igraće se na londonskom ”Vembliju”.
Očekivanja:
Kao prvi favorit u ovoj grupi se svakako izdvaja Španija, ali je nekako utisak da “crvena furija” više nije ono što je bila. Zanimljivo je da posle dosta godina u ovoj selekciji neće biti nijednog igrača iz Real Madrida, što apsolutno niko nije mogao ni da pretpostavi. Španci su u kvalifikacijama osvojili grupu ispred Švedske, Norveške, Rumunije, Farskih Ostrva i Malte, ali se mora priznati da je ta kvalifkaciona grupa bila jedna od slabijih.
Teško je očekivati da će izabranici Luisa Enrikea uspeti da ponove uspeh iz 2008. i 2012. godine kada su postali prvaci Evrope, a nekako je utisak da bi se “furija” ovog puta zadovoljila i sa plasmanom u polufinale, što će ponavljamo biti veoma težak zadatak.
Poljska ima velike ambicije na ovom turniru a kako i ne bi kada u svom timu imaju Roberta Levandovskog, zvanično najboljeg fudbalera na svetu. Primarni cilj će biti plasman u narednu fazu, a dalje je sve moguće. U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo Poljska je završila prva u grupi ispred Austrije, Severne Makedonije, Slovenije, Izraela i Letonije.
Švedska će na ovom turniru igrati bez Zlatana Ibrahimovića koji je pre mesec dana doživeo povredu zbog koje je propustio finiš italijanskog šampionata. Međutim, na prošlom Mundijalu Šveđani su pokazali da i te kako umeju bez legendarnog “Ibre” pošto su mimo svih očekivanja stigli do četvrtfinala.
Za kraj, utisak je da Slovačka nekako ima i najmanje šanse za prolaz u nokaut fazu, i sigurno je da je i sam plasman na Evropsko prvenstvo veliki uspeh.
Najveći aduti:
Španci su na ovaj turnir došli bez dosta zvučnih imena, pa se stiče utisak da je lider tima Tjago Alkantara, koji je ruku na srce imao izuzetno lošu sezonu u Liverpulu, ali je samo godinu pre toga bio možda i ključni čovek Bajerna u pohodu na titulu prvaka Evrope. Napad “furije” će predvoriti Alvaro Morata a dosta se svakako očekuje i od mladog Pedrija koji je u međuvremenu postao bitan šraf u igri Barselone. U zadnjoj liniji tima ovog puta neće biti Serhija Ramosa, ali ni Pikea, koji su godinama unazad činili štoperski tandem “furije”, pa je utisak da će Španija možda i najviše problema imati u toj liniji tima.
Poljaci su bez ikakve sumnje najjači u napadu gde pored Roberta Levandovskog mogu da računaju i na Arkadijuša Milika. Za vezni red biće zadužen Pjotr Zelinski koji je imao fantastičnu sezonu u Napoliju, a veoma zanimljivo je da ova selekcija ima tri izuzetno kvalitetna golmana, uz činjenicu da će Ščešnji dobiti prednost u odnosu na Fabijanskog i Skorupskog.
Švedska po imenima možda i ne spada u top reprezentacije, ali ono što odlikuje ovu selekciju je timska igra koja im je između ostalog i omogućila plasman u četvrtfinale Mundijala. U nedostatku Ibrahimovića, utisak je da se nekako najviše očekuje od Dejana Kuluševskog, koji predstavlja svetlu budućnost ove selekcije. Stub odbrane bi trebalo da čine Grankvist i Lindelof, dok će organizacije igre biti dodeljena Emilu Forsbergu koji je imao sjajnu sezonu u Lajpcigu.
Za kraj, Slovačku će predvoditi Marek Hamšik koji će ujedno biti i kapiten ove selekcije, a pored njega treba svakako izdvojiti i Milana Škrinjara koji je ponovo imao odličnu sezonu u Interu i pomogao ovom timu da dođe do dugo očekivanog “Skudeta”.
Selektori:
Luis Enrike je dosta puta bio na meti kritika španske javnosti, a ovo Evropsko prvenstvo će sasvim sigurno biti veliki ispit za njega, pošto će mu to ujedno biti i prvo veliko takmičenje na kom predvodi “crvenu furiju”. Na njegovu nesreću ne treba biti previše pametan pa konstatovati da Španci više nisu ono što su nekad bili, ali i pored toga smo mišljenja da se plasman u nokaut fazu nijedne sekunde ne bi smeo dovoditi u pitanje.
Poljsku sa klupe predvodi Paulo Sousa koji je u januaru 2021. godine preuzeo reprezentaciju Poljske, kada je Jerži Bržeček dobio otkaz iako je tim odveo na EURO. U svom debiju Sousa je remizirao sa Mađarskom u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u jednom fantastičnom meču koji je završen rezultatom 3:3.
Jane Anderson je šef stručnog štaba Švedske od 2016. godine, kada je zamenio Erika Hamrena nakon blamaže na EP koji je ekipu vodio pretehodnih sedam godina. Pod njegovim patronatom, Šveđani su došli do četvrtfinala Mundijala, a zanimljivo je da je 2019. godine proglašen u Švedskoj za trenera godine.
Najzad, na klupi Slovačke sedi Štefan Tarkovič koji je u reprezentaciji još od 2013. godine. Prvobitno je bio asistent (od 2013. do 2018. godine), a imenovan je za selektora 2018. godine, dok je prethodno radio u Žilini i Košicama.
Raspored utakmica:
14. jun (18.00) Poljska – Slovačka (Krestovski, Sankt Peterburg)
14. jun (21.00) Španija – Švedska (La Kartuha, Sevilja)
18. jun (15.00) Švedska – Slovačka (Krestovski, Sankt Peterburg)
19. jun (21.00) Španija – Poljska (La Kartuha, Sevilja)
23. jun (18.00) Slovačka – Španija (La Kartuha, Sevilja)
23. jun (18.00) Švedska – Poljska (Krestovski, Sankt Peterburg)