Tačno godinu dana čekali smo na Evropsko prvenstvo u fudbalu. Pandemija koronavirusa promenila je svet, a EURO odložila za ovo leto. U pitanju je 16. okupljanje najboljih kontinentalnih reprezentacija, koje se ovog puta organizuje na drugačiji način. Do sada je jedna zemlja bila domaćin EP-a, a nekoliko puta su dve države zajednički organizovale ovo takmičenje. Ovo prvenstvo igra se u deset država, na 11 stadiona. Gradovi domaćini su Amsterdam, Baku, Bukurešt, Budimpešta, Kopenhagen, Glazgov, Minhen, London, Rim, Sevilja i Sankt Peterburg. Trebalo je, po prvobitnom planu, da se igra i u Bilbaou i Dablinu, ali su ovi gradovi naknadno odustali. Novost je i način kvalifikovanja na EURO. Pored standardnih kvalifikacija, mesto među 24 najbolje ekipe u Evropi obezbedile su i četiri reprezentacije kroz Ligu nacija. Radi se o selekcijama koje nisu ranije uspele da izbore plasman na EURO, a bile su uspešne u svojim konferencijama novoformiranog takmičenja. Mada su mnogi sumnjali, predsednik UEFA Aleksandar Čeferin bio je u pravu, prvenstvo će se igrati pred navijačima! Stadioni neće biti puni, jedino će Budimpešta dozvoliti maksimalan kapacitet, Sankt Peterburg i Baku će prodavati 50% karata, dok će ostali stadioni biti popunjeni od 25%-35% kapaciteta. Naravno, na svima će se primenjivati strogi kriterijumi zaštite. EURO počinje 11. juna utakmicom Italija – Turska na ”Olimpiku” u Rimu, a finalni meč je zakazan za 11. jul i igraće se na londonskom ”Vembliju”
Očekivanja:
Nema nikakve sumnje da su Englezi prvi favoriti u ovoj grupi, a veoma zanimljivo je da su im kladionice širom Evrope dale najmanju kvotu za osvajanje Evropskog prvenstva, uz naravno Francuze (6.00). Naravno, ne treba zaboraviti da se finale igra na “Vembliju” pa je možda i to jedan od glavnih razloga zašto kladionice toliko veruju u “Gordi Albion” koji na ovo takmičenje dolazi u izuzetno jakom sastavu, a najviše se i ovog puta očekuje od kapitena Harija Kejna koji je bio najbolji strelac na Mundijalu, a do istog priznanja bi da dođe i sada.
Hrvati ne bi trebalo da imaju većih problema da dođu do plasmana u nokaut fazu, ali je jako teško očekivati da “vatreni” ponove uspeh sa prošlog Mundijala kada su stigli do velikog finala. Izabranici Zlatka Dalića su kvalifikacije za ovo takmičenje završili na prvom mestu u grupi, ali su do plasmana na Evropsko prvenstvo stigli tek u poslednjem kolu.
Češka je vicešampion iz 1996. godine, a sećamo se sigurni svi te Zlatne generacije ovog tima. Ovog puta bi i plasman u nokaut fazu bio zaista ogroman uspeh, i upravo se očekuje da ova selekcija, ali i Škotska, vode veliku borbu za tu treću poziciju na tabeli, u nadi da će biti jedna od četiri najbolje trećeplasiranih ekipa na turniru.
Najveći aduti:
Utisak je da Englezi još od one generacije Bekama, Lamparda i Džerarda nisu imali ovako kvalitetnu ekipu. Svakako da je glavni motor tima Hari Kejn, ali ne treba zaboraviti ni Mejsona Maunta koji je imao sjajnu sezonu u Čelsiju, sa kojim je došao do trofeja u Ligi šampiona. U poslednjoj liniji tima će okosnicu činiti Stons, Megvajer i Voker, dok će se za poziciju levog beka boriti Luk Šo i Ben Čilvel, pošto su obojica imala odličnu sezonu. Možda jedina slabost “Gordog Albiona” je vezni red, a zanimljivo je da je selektor Garet Sautgejt odlučio da na EURO povede i supertalentovanog sedamnaestogodišnjeg fudbalera Borusije iz Dortmunda Džud Belingem, i kako sada stvari stoje utisak je da će ovaj mladić dobiti ozbiljnu minutažu.
Hrvatska ovog puta neće moći da računa na Mandžukića, Rakitića, Subašića koji su rekli zbogom nacionalnom timu, pa će svakako i ovog puta sve oči biti uprte u Luku Modrića, ali i u njegove kolege iz veznog reda, Marsela Brozovića i Matea Kovačića. Napad “vatrenih” je i bez Mandžukića ubojiti, a u tom delu tima se najviše očekuje od Perišića. Utisak je da bi izabranici Zlatka Dalića mogli da imaju dosta problema u zadnjoj liniji, pošto Dejan Lovren neće biti spreman za uvodni meč, a na njegovo mesto bi mogao da upadne Ćaleta-Car koji u tandemu sa Vidom treba da predstavlja stub odbrane.
Što se tiče Češke, utisak je da je glavni adut ovog tima je Tomas Suček. Tokom impresivne sezone u Vest Hemu, koja je i za klub bila neverovatna, Suček je radio sve na terenu, sekao igru protivnika, organizovao napade ‘’Čekićara’’, ubacivao se i postizao golove. Pored njega, svakako se najviše očekuje od Šika.
Za kraj, Škotska je do plasmana na Evropsko prvenstvo došla preko Srbije, ali se čini da ova selekcija ima verovatno i najveće šanse za plasman u nokaut fazu. Glavni aduti su duo iz Premijer lige – Endrju Robertson i Skot Mektominej, dok je nekako utisak da je ova reprezentacija baš tanka u napadu, gde se nekako najviše očekuje od Če Adamsa.
Selektori:
Engleska javnost je u potpunosti zadovoljna sa Garetom Sautgejtom koji je ovu selekciju vratio na pobednički kolosek, što je najbolje potvrdio plasmanom u polufinale prošlog Mundijala, iako je pre početka turnira dosta ljudi na “Ostrvu” sumnjalo da “Gordi Albion” može više od osmine finala. Inače, Sautgejt je već pet godina na klupi Engleske, a sigurno da mu u prilog ne ide to što su kladionice njegovu ekipu proglasile za prvog favorita za osvajanje turnira, uz Francuze.
Zlatko Dalić je tvorac najvećeg uspeha u istoriji hrvatskog fudbala, pošto su “vatreni” na prošlom Mundijalu osvojili drugo mesto, jer su poraženi u velikom finalu od Francuske sa 4:2. Naravno, sve to je bilo dovoljno da hrvatski savez ponudi novi ugovor ovom sjajnom stručnjaku koji će ovog puta imati dosta teži zadatak nego ranije, jer su u međuvremenu Mandžukić, Rakitić i Subašić završili sa nacionalnim timom. Na čelu je reprezentacije od 2017. godine i zanimljivo je bilo da je ponudio ostavku ako se reprezentacija ne plasira na Svetsko prvenstvo 2018, a na kraju svi znamo kako se sve završilo.
Selektor Češke je Jaroslav Šilhavi koji je bio asistent u reprezentaciji od 2001. do 2009. godine, a selektor je od 2018. Bivši reprezentativac Čehoslovačke je preuzeo reprezentaciju odmah posle neuspešnih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i uspeo je da uradi ono što se od njega očekivalo, a to je da vrati reprezentaciju na veliko takmičenje.
Za kraj, na klupi Škotske sedi Stiv Klark koji je prvi selektor koji je odveo Škotsku na veliko takmičenje posle 23 godine, još od Mundijala 1998. godine, što je samo po sebi ogroman uspeh. Nažalost, do plasmana na Evropsko prvenstvo, Škoti su došli preko Srbije, koju su savladali posle boljeg izvođenja penala.
Raspored utakmica:
13. jun (15:00) Engleska – Hrvatska (Vembli, London)
14. jun (15:00) Škotska – Češka (Hampden park, Glazgov)
18. jun (18:00) Hrvatska – Češka (Hampden park, Glazgov)
18. jun (21:00) Engleska – Škotska (Vembli, London)
22. jun (21:00) Hrvatska – Škotska (Hampden park, Glazgov)
22. jun (21:00) Češka – Engleska (Vembli, London)