Tačno godinu dana čekali smo na Evropsko prvenstvo u fudbalu. Pandemija koronavirusa promenila je svet, a EURO odložila za ovo leto. U pitanju je 16. okupljanje najboljih kontinentalnih reprezentacija, koje se ovog puta organizuje na drugačiji način. Do sada je jedna zemlja bila domaćin EP-a, a nekoliko puta su dve države zajednički organizovale ovo takmičenje. Ovo prvenstvo igra se u deset država, na 11 stadiona. Gradovi domaćini su Amsterdam, Baku, Bukurešt, Budimpešta, Kopenhagen, Glazgov, Minhen, London, Rim, Sevilja i Sankt Peterburg. Trebalo je, po prvobitnom planu, da se igra i u Bilbaou i Dablinu, ali su ovi gradovi naknadno odustali. Novost je i način kvalifikovanja na EURO. Pored standardnih kvalifikacija, mesto među 24 najbolje ekipe u Evropi obezbedile su i četiri reprezentacije kroz Ligu nacija. Radi se o selekcijama koje nisu ranije uspele da izbore plasman na EURO, a bile su uspešne u svojim konferencijama novoformiranog takmičenja. Mada su mnogi sumnjali, predsednik UEFA Aleksandar Čeferin bio je u pravu, prvenstvo će se igrati pred navijačima! Stadioni neće biti puni, jedino će Budimpešta dozvoliti maksimalan kapacitet, Sankt Peterburg i Baku će prodavati 50% karata, dok će ostali stadioni biti popunjeni od 25%-35% kapaciteta. Naravno, na svima će se primenjivati strogi kriterijumi zaštite. EURO počinje 11. juna utakmicom Italija – Turska na ”Olimpiku” u Rimu, a finalni meč je zakazan za 11. jul i igraće se na londonskom ”Vembliju”.
Očekivanja:
Veoma nezahvalno je pominjati koja reprezentacija je u ovoj grupi favorit, ali, red je da počnemo od aktuelnog svetskog šampiona Francuske koja će bez ikakve sumnje učiniti sve da objedini svetsku i evropsku titulu, iako to neće biti nimalo lak zadatak.
Kladionice za sada najviše veruju njima i Englezima, a na jedan uložen evro na trijumf “trikolora” bi dobili šest, što svakako zvuči veoma zanimljivo.
Izabranici Didijea Dešampa su trijumfalno došli do plasmana na Evropsko prvenstvo a jedini poraz u kvalifikacijama su doživeli od Turske.
Portugal brani titulu osvojenu sada već davne 2016. godine kada su u finalu mimo svih očekivanja savladali upravo Francusku i pored toga što je završnica turnira igrana u toj zemlji. Očekivanja su i ovog puta najveća moguća, a možda su Portugalci i pod svojevrsnim pritiskom obzirom da brane naslov prvaka, a u grupi su sa Francuzima koji će svakako želeti da im se osvete.
Nemačka započinje ovaj turnir u jednom veoma jakom sastavu i svakako da će i ova selekcija imati najviše moguće ciljeve. Selektor “pancera” je nemačkoj javnosti nakon skandaloznih partija na Svetskom prvenstvu u Rusiji obećao da će njegova ekipa postati šampion Evrope, ali nema sumnje da ih očekuje pakleno težak zadatak.
Za kraj, Mađarska nije imala nimalo sreće na žrebu i deluje da ova selekcija nije mogla gore da prođe, pa bi svaki osvojen bod u ovoj grupi bio ravan senzaciji, a o plasmanu u narednu fazu nema svrhe ni pričati, ali ipak, lopta je okrugla, a prethodnih godina smo bili svedoci brojnih iznenađenja.
Najveći aduti:
Ono što je razlika kada su Francuzi u pitanju u odnosu na prethodnih nekoliko godina je veliki povratak Karima Benzeme u reprezentaciju. Nažalost, malerozni fudbaler se povredio uoči početka turnira, i po prvim procenama će propustiti prvi meč u grupi iako lekarski tim čini sve da ga osposobi. Pored njega ne možemo a da ne pomenemo Kilijana Mbapea koji nakon odličnih partija na Mundijalu kada je imao samo devetnaest godina, želi da nastavi i na Evropskom prvenstvu, a sigurno da će protivnici “galskih petlova” imati ogromnih problema da zaustave njega, Benzemu i Grizmana. Na sve to, ne treba zaboraviti da za ovu selekciju nastupa i Ngolo Kante koji je bez ikakve sumnje trenutno najbolji zadnji vezni na svetu, a svoju klasu je pokazao i nedavno u finalu Lige šampiona kada je sa Čelsijem došao do titule šampiona Evrope.
Kada pomenemo Portugal, svakako da je prva asocijacija Kristijano Ronaldo, i sigurno je da će u fudbalera Juventusa i ovog puta biti sve oči uprte. Za “staru damu” istrčao je na teren 33 puta, i postigao čak 29 golova. Možda je EURO prava prilika da Ronaldo pruži nacionalnom timu ono što nije uspeo u kvalifikacionom meču za Mundijal sa Srbijom kada mu je gol poništen. Pored njega tu su još Bruno Fernandeš koji je imao neverovatnu sezonu u Mančester Junajtedu, ali ne treba zaboraviti ni fudbalere poput Bernarda Silve, Žote, Kansela, Gereira kao i Žoao Feliksa. Sve ovo su imena od kojih podilazi jeza, pa nema sumnje da Portugalci imaju tim koji je kadar da ponovi uspeh iz 2016. godine.
Ništa slabija nije ni reprezentacija Nemačke koja je jaka na svim pozicijama. Krenimo redom. Na golu je neprikosnoveni Nojer, u zadnjoj liniji su Ridiger, Humels, dok bi po boku trebalo da deluje Gosens koji je ponovo imao fantastičnu sezonu u Atalanti. Vezni red je možda i najjača karika “pancera”. Toni Kros ima dirigentsku palicu u svojim rukama, a pored njega tu su još i Gnabri, Gundogan, Gorecka, ali i Kai Haverc koji je nedavno postigao gol u finalu Lige šampiona za Čelsi. Kada je napad u pitanju, očekuje se da će najviše minuat imati Timo Verner i Tomas Miler, dok će šansu sa klupe čekati Liroj Sane.
Najzad, Mađarska je svakako veliki autsajder u ovoj grupi, a najveća zvezda tima je Adam Salaj koji je ujedno i kapiten ovog tima. Zanimljivo je da fudbaler Partizana Holender u reprezentaciji igra na poziciji levog veznog ili levog bočnog igrača, dok je u crno-belom dresu uglavnom igrao kao napadač. Ne treba zaboraviti ni Nemanju Nikolića od koga se naravno očekuju golovi.
Selektori:
Selektor Francuske Didije Dešan, jedini uz Marija Zagala i Franca Bekenbauera, koji je osvojio Mundijal i kao igrač i kao trener. Na klupi “trikolora” nalazi se već devet godina, tokom kojih je sa Francuskom stigao do finala Svetskog i Evropskog prvenstva, te jednog četvrtfinala Mundijala. Po medijima se tokom ove godine provlačila vest da bi ovo moglo da bude poslednje veliko takmičenje za ovog stručnjaka na klupi “galskih petlova”, ali kako sada stvari stoje od toga po svemu sudeći neće biti ništa.
Selekciju Portugala sa klupe predvodi legendarni Fernando Santoš koji je na klupi ove selekcije od 2014. godine sa kojom je postao šampion Evrope, ali i osvojio premijerno izdanje Lige nacija. Utisak je da je ovaj stručnjak specijalista za završne turnire i igre na rezultat, pa se tako neretko mečevi Portugala u eliminacionoj fazi završavaju sa veoma malim brojem golova, što je posebno bilo karakteristično za Santoša dok je vodio reprezentaciju Grčke.
Joakim Lev poslednji put predvodi Nemačku pošto je ovaj fantastičan trener najavio da nakon Evropskog prvenstva odlazi, pa je samim tim i sigurno da ima ogroman motiv. Kao što smo već napomenuli, Lev je dan nakon eliminacije sa Svetskog prvenstva obećao naciji da će Nemačka na Evropskom prvenstvu osvojiti prvo mesto. Na klupi ove reprezentacije je od 2006, kada je zamenio Jirgena Klinsmana, i od tada je napravio velike rezultate, čija je kruna bilo osvajanje Mundijala 2014. u Brazilu.
Na klupi Mađarske se nalazi Marko Rosi koje je na klupu ove selekcije seo pre tri godine i od tada je zaista napravio velike stvari. Najveći uspeh je svakako plasman na Evropsko prvenstvo, ali i u A diviziju Lige nacija, pa ćemo Mađare u sledećem izdanju ovog takmičenja gledati u duelima sa Belgijom, Francuskom, Engleskom…
Kada uzmemo u obzir grupu u kojoj se ova selekcija nalazi, niko ovom treneru neće zameriti ako ne bude došao do plasmana u nokaut fazu.
Raspored utakmica:
15. jun (18:00) Mađarska – Portugal (Budimpešta, Puškaš arena)
15. jun (21:00) Francuska – Nemačka (Minhen, Alianc arena)
19. jun (15:00) Mađarska – Francuska (Budimpešta)
19. jun (18:00) Portugal – Nemačka (Minhen)
23. jun (21:00) Nemačka – Mađarska (Minhen)
23. jun (21:00) Portugal – Francuska (Budimpešta)