Tačno godinu dana čekali smo na Evropsko prvenstvo u fudbalu. Pandemija koronavirusa promenila je svet, a EURO odložila za ovo leto. U pitanju je 16. okupljanje najboljih kontinentalnih reprezentacija, koje se ovog puta organizuje na drugačiji način. Do sada je jedna zemlja bila domaćin EP-a, a nekoliko puta su dve države zajednički organizovale ovo takmičenje. Ovo prvenstvo igra se u deset država, na 11 stadiona. Gradovi domaćini su Amsterdam, Baku, Bukurešt, Budimpešta, Kopenhagen, Glazgov, Minhen, London, Rim, Sevilja i Sankt Peterburg. Trebalo je, po prvobitnom planu, da se igra i u Bilbaou i Dablinu, ali su ovi gradovi naknadno odustali. Novost je i način kvalifikovanja na EURO. Pored standardnih kvalifikacija, mesto među 24 najbolje ekipe u Evropi obezbedile su i četiri reprezentacije kroz Ligu nacija. Radi se o selekcijama koje nisu ranije uspele da izbore plasman na EURO, a bile su uspešne u svojim konferencijama novoformiranog takmičenja. Mada su mnogi sumnjali, predsednik UEFA Aleksandar Čeferin bio je u pravu, prvenstvo će se igrati pred navijačima! Stadioni neće biti puni, jedino će Budimpešta dozvoliti maksimalan kapacitet, Sankt Peterburg i Baku će prodavati 50% karata, dok će ostali stadioni biti popunjeni od 25%-35% kapaciteta. Naravno, na svima će se primenjivati strogi kriterijumi zaštite. EURO počinje 11. juna utakmicom Italija – Turska na ”Olimpiku” u Rimu, a finalni meč je zakazan za 11. jul i igraće se na londonskom ”Vembliju”.
Očekivanja:
Čudna je C grupa. Sve ekipe veruju da mogu u dalje takmičenje, ali u isto vreme strahuju od debakla. Naravno da najveći rejting imaju Holanđani i pored činjenice da ih nije bilo na dva prethodna velika takmičenja, na EP u Francuskoj i Mundijalu u Rusiji. Zato su sada posao oko plasmana obavili na vreme, mada su bili drugi u grupi iza Nemaca. Ipak, Severni Irci, Estonci i Belorusi bili su preslabi rivali. Holandija se vraća na svetsku fudbalsku mapu. Udarac je bio žestok, dugo su bili u nokdaunu, ali je plasman u finale Lige nacija nagovestio povratak. Odlazak na Mundijal u Kataru biće mnogo zahtevniji zadatak, u prvom kolu su izgubili od Turske, ali su onda dva puta slavili protiv autsajdera. Austrijanci nisu novi na kontinentalnom takmičenju, ali nikad nisu prošli grupu, možda je sad prilika. Sastav je kvalitetan, možda ne za trofeje, ali za drugu fazu svakako jeste. Plasman je obezbeđen bez većih nerviranja i pored tri poraza, a u grupi je dominirala Poljska. Njima je prvi meč sa debitantom Severnom Makedonijom presudan. I Makedoncima će učinak, ali i utisak, najviše zavisiti od startnog meča. Po kvalitetu oni su najbliži Austriji i dobar rezultat iz tog duela doneo bi preko potrebno samopouzdanje i skinuo okove sa nogu. Ovo je prvo veliko takmičenje ove zemlje, ne računajući EP za mlade u Poljskoj. Do plasmana su došli preko Lige nacija, pobedom u Gruziji. Poslednji učesnik je Ukrajina, selekcija koja je ostavila iza sebe Srbiju u grupi i sa aktuelnim braniocem titule na EP Portugalcima, otišla na EURO. I njihov prvi cilj je nokaut faza, a za dalje šta bude. Kvalitet imaju, ali ne i preterano iskustvo na ovakvim takmičenjima.
Najveći aduti:
Kada govorimo o Holandiji, koja će imati i prednost domaćeg terena, najviše se očekuje od najboljeg strelca ove generacije Memfisa Depaja. Tu je i odlični Vajnaldum, ali i sjani Klasen, De Liht, Malen, De Jong i ostali. Veliki hendikep biće izostanak najboljeg defanzivca Virdžila Van Dajka bog povrede. Ni Austrijanci ne oskudevaju u velikim imenima. Istina, oni se ne mogu porediti sa najjačim evropskim selekcijama, ali ko ne zna za vedete iz nemačke Bundeslige, Davida Alabu, Marsela Sabicera, Štefana Lajnera, Martina Hinteregera ili nove Zvezdine akvizicije Aleksandra Dragovića. Tu je i Marko Arnautović, koji je boravkom u Kini malo pao u zaborav, ali upamtite ime Saše Kalajdžića, napadača Štutgarta i nove zvezde austrijskog fudbala. Goran Pandev je junak Makedonije, nešto poput Aleksandra Makedonskom posle gola u Gruzji koji je ovu selekciju odveo na EURO. Ovo je prava kruna njegove bogate karijere i verujemo da će iscediti i poslednju kap znoja da svom timu donese bar neki bod. Međutim, nije Makedonija samo Pandev. Ovo je jak sastav sa Bejtulaijem, Velkovskim, Bardijem,Elamsom, Trajkovkim i ostalima. Možda im je klupa malo ”tanja”, za turnirski sistem, ali im motivacije sigurno neće nedostajati. Ukrajinci će morati bez povređenog Konopljanke u okršaje na EP, ali tu su Zinčenko iz Sitija, Jarmolenko iz Vest Hema, sjajni Malinovski iz Atalante. Igra se dobar fudbal i u Ukrajini, što potvrđuju imena Matvijenka, Stepanenka i Marlosa iz Šahtjora te Dinamovih uzdanica Cigankova, Šaparenka i Mikolenka.
Selektori:
Dvojica bivših sjajnih fudbalera i dvojica odličnih stručnjaka, bez velikog igračkog imena, predvode selekcije u ovoj grupi. Najmanje poznat je IGor Angelovski, mladi selektor Makedonije. Kao igrač nije ostavio neki trag, a posle samostalnog vođenja Rabotničkog, preuzeo je nacionalni tim, što je, pokazalo se, bio fantastičan potez Saveza. Iskusni Nemac na klupi Azstrije, Franko Foda, tek je za nijansu poznatije ime. Već tri godine predvodi Austriju, rezultati nisu loši, ali nikako da dobiju neku jaku reprezentaciju, izuzimajući trijumf nad Nemcima, ali u rijateljskom odmeravanju snaga. Pre reprezentacije Austrije radio je u Šturmu iz Graca. Andreja Ševčenka ne treba predstavljati. Uz OLega Blohina najveće ime ukrajinskog fudbala, bez svake sumnje. Na čelo reprezentacije stigao je posle deblakl na prethodnom EP u Francuskoj i ostao je na kormilu i pored činjenice da Ukrajina nije igrala u Rusiji na Mundijalu. Možda to i nije bila želja Saveza i države, s obzirom na poznate političke okolnosti. Kao igrač bio je nezaustavljiv, posebno u Milanu, a diplomski trenerski ispei polaze na ovom takmičenju. Najkraći staž ima selektor Holandije Frank De Bur. On je preuzeo nacionalni tim ”lala” u septembru prošle godine, kada se reprezentacija već plasirala na EURO, a tadašnji selektor Ronald Kuman preuzeo Barselonu. Početak je bio loš, nije pobedio u prva četiri meča, a tek je u poslednja dva, protiv Letonije i Gibraltara slavio trijumf. Biće ovo za njega vododelnica, ili će otići u orbitu, ili će okončati svoj mandat na čelu Holandije.
Raspored utakmica:
13.06. Austrija – S. Makedonija (Bukurešt)
13.06. Holandija – Ukrajina (Amsterdam)
17.06. Ukrajina – S. Makedonija (Bukurešt)
17.06. Holandija – Austrija (Amsterdam)
21.06. S. Makedonija – Holandija (Amsterdam)
21.06. Ukrajina – Austrija (Bukurešt)