
Everton će u okviru poslednjeg meča 6. kola Premijer lige dočekati ekipu Vest Hema. Karamele su u nizu od dva uzastopna poraza, pa će večeras dati sve od sebe da se vrate na pobjednički kolosijek protiv Čekićara koji su smjenili trenera. Meč je na programu od 21 čas.
Everton: Baš odavno nisu savladali Čekićare!
Sjajno je Everton otvorio novu sezonu, počeli su tamo gdje su stali prethodne sezone pod vođstvom Dejvida Mojesa, međutim nakon dobrog starta upisali su dva vezana poraza, od kojih je ovaj poslednji bio najbolniji – od Liverpula u gradskom derbiju.
Loše su Karamele igrale u prvom poluvremenu na Enfildu, međutim ko zna kakav je govor održao Dejvid Mojes na poluvremenu, ali njegovi puleni su letjeli po terenu u nastavku. Onda su u 58. minutu i uspijeli da smanje vođstvo Liverpula. Griliš je sa lijevog boka poslao loptu na drugu stativu, tamo je bio Ilman Endiaje koju je ostavio Idrisi Geju da je zakuca u Alisonovu mrežu. To je međutim bilo to i utakmica se na kraju tako i završila.
Kad smo kod Dejvida Mojesa, iskusni stručnjak je i dalje bez pobjede na Enfildu. Od 2002. godine kada je preuzeo Everton i postao premijerligaški trener, nikada nije pobedio Liverpul u gostima. Na 23 utakmice samo je četiri puta osvajao bod, posedlnji put 2013. godine. Pored Evertona, na Enfild je dolazio i kao trener Mančester junajteda, Sanderlenda i Vest Hema.
Ne možemo da ne spomenemo sjajan učinak najvećeg pojačanja – Džeka Griliša. Namjestio je Griliš po dva gola protiv Brajtona (2:0) i Vulverhemptona (3:2), izostao mu je samo učinak na prvenstvenoj premijeri protiv Lids Junajteda (0:1), kada je odigrao samo 19 minuta. U prethodnom mjesecu je trofejni vezista odigrao i sat vremena protiv Mansfild Tauna (2:0) u 2. kolu Liga kupa Engleske, ali taj meč nije uticao na dobijanje nagrade za igrača mjeseca avgusta u Premijer ligi.
Vjerovali ili ne, ovo je Grilišu prvi put u karijeri da dobije nagradu za igrača mjeseca. Takođe, postao je prvi igrač Evertona sa ovom nagradom još od Dominika Kalverta Luina, koji je bio najbolji u septembru 2020. godine.
Everton je odlično započeo sezonu i ima sedam bodova posle pet rundi i definitivno poraz protiv Redsa ne treba da utiče na samopouzdanje Mojesovih momaka.
Vest Hem: Hoće li Nuno Espirito Santo donijeti boljitak?
Vest Hem je 2023. godine osvojio Ligu konferencije i tako krunisao projekat sa Dejvidom Mojesom kao strategom. Škotski stručnjak je pet godina proveo na klupi Čekićara i tim je u svakom trenutku dijelovao kao da zna šta radi i čemu teži. Udario je u jednom trenutku Mojes u maksimum onoga što može da izvuče od igračkog kadra i riješio je da klupu prepusti nekom drugom. Hulen Lopetegi je potrajao vrlo kratko i nije imao skoro nikakvih uspijeha, a od Grejema Potera očekivalo se da ekipu vrati na pobjednički kolosek. Ipak, samo osam mjeseci kasnije uslijedio je rastanak bivšeg trenera Čelsija i Vest Hema, a u engleskim medijima isplivalo je mnogo prljavog veša iz svlačionice premijerligaša.
Već od samog početka sve je krenulo naopako. Sam proces njegovog dolaska bio je nespretan, fotografija sa tehničkim direktorom Timom Štajtdenom iz hola hotela procurijela je u javnost, što je Poter doživio kao amaterski potez i u startu je osjećao blagu ljutnju na klub. Pregovori oko ugovora trajali su dugo, jer je vlasnik Dejvid Saliven želio da mu ponudi samo kratkoročan dogovor, ali se uz posredovanje Karen Brejdi (potpredsednica Vest Hema) došlo do kompromisa i dvogodišnjeg ugovora. Prve sedmice donijele su dozu optimizma. Treninzi su bili intenzivni, sve je bilo pažljivo pripremano, a igračima je dijelovalo da konačno imaju trenera sa jasnim idejama. Međutim, rezultati nisu pratili taj rad. Debitovao je porazom od Aston Vile u FA Kupu, a zatim su povrede Niklasa Filkurga i Krisensija Samervila, dovedenih kao važna pojačanja, dodatno oslabile tim.
Dodatni udarac bila je odluka da se ne produže ugovori sa veteranima, Antonijom, Kresvelom i Coufalom. Oni su bili ključni stubovi atmosfere u timu, posebno Antonio koji je navodno organizovao kućna druženja. Njihov odlazak ostavio je svlačionicu bez oslonca, a niko nije preuzeo njihovu ulogu.
Poterovih osam mjeseci u Vest Hemu ostaju zapamćeni kao period neispunjenih očekivanja. On je pokušao da donese red i disciplinu, ali su ga slabi rezultati, sukobi sa igračima i nedostatak pravih vođa u timu koštali posla. Njegove najveće greške bile su što je dozvolio da ode grupa veterana koja je držala svlačionicu na okupu i što nije uspio da uspostavi autoritet nad skupim pojačanjima. Vest Hem je ponovo ostao klub u potrazi za stabilnošću, a Nunu Espiritu Santu sada pripada težak zadatak da spase sezonu i izvuče ekipu iz ponora.
Naš prijedlog:
Everton je favorit na ovoj utakmici, a kvota na trijumf domaćina je 1.70 u MaxBet kladionici. Trijumf Vest Hema plaća se kvotom 5.05, dok je za neriješen ishod ponuđena kvota 3.95.
Iako je Vest Hem dobio novog trenera, smatramo da je Nuno Espirito Santo imao malo vremena da nešto značajno promjeni. Everton igra veoma dobro od starta sezone i smatramo da će večeras opravdati ulogu favorita – naš prijedlog je jedinica po kvoti 1.70 u MaxBet kladionici. Pored toga smatramo da je realno da vidimo jedan efikasan meč i shodno tome predlažemo igru 3+ po kvoti 1.93. Realno je i da vidimo golove na obje strane, pa shodno tome za vas koji jurite nešto veće kvote predlažemo kombinaciju 1&GG po kvoti 3.10 takođe u MaxBet kladionici.
Važne napomene
Informacije navedene u ovom tekstu zasnivaju se na mišljenju autora i važeće su u trenutku pisanja (28. septembra 2025. u 20:47) i mogu biti podložne izmenama od strane kladionica. Preporučujemo da proverite aktuelnu ponudu na zvaničnom sajtu.
18+ | Učešće maloletnih lica u igrama na sreću je zabranjeno. Igre na sreću mogu izazvati zavisnost. Igrajte odgovorno!
Be the first to comment